Drewno - niezależne, ekologiczne i odnawialne źródło ciepła

Drewno jest uważane za paliwo odnawialne, na miejsce drzew wyciętych wystarczy posadzić nowe rośliny, które z biegiem czasu zastąpią te cięte i zebrane. Warto wspomnieć także, że  ogrzewanie drewnem nie przyczynia się do zmian klimatu, jak ma to miejsce przy użyciu paliw kopalnianych. Wiele badań wskazuje, że produkcja opałowego drewna nie ma negatywnego wpływu na wielkość obszarów leśnych. Szacuje się, że obecnie do celów grzewczych w Polsce wykorzystuje się jedynie 20% ogólnej krajowej produkcji drewna. Mieszkania i domy ogrzewamy w większości węglem, gazem, prądem i pelletem.

Drewno to surowiec naturalny, tym samym jest to materiał odnawialny. Aktualnie to jedno z najtańszych, a zarazem najzdrowszych dla ekologii paliw. Paląc ekologicznie i stosując poprawne techniki spalania drewna, możemy osiągnąć praktycznie zerowy bilans uwalniania dwutlenku węgla do atmosfery.

Emisja CO2

Omawiając temat opału drewnem, koniecznie trzeba wyjaśnić czym różni się CO2 pochodzące z paliwa kopalnego od CO2 z paliwa odnawialnego, którym jest drewno.

Zasadniczo jest to dokładnie ten sam związek, różnica polega jednak na jego pochodzeniu. Dwutlenek węgla z paliw kopalnianych, przed ich wydobyciem znajdował się pod ziemią, nawet przez miliony lat. Spalając je uwalniamy pierwiastek do atmosfery.

W przypadku drzew, które rosły na powierzchni ziemi, a nie jak ma to miejsce przy pozostałych paliwach, sytuacja ma się nieco inaczej. Węgiel pochodzi z atmosfery, a po spaleniu drewna do niej wraca. Drzewa podczas wzrostu pochłaniają CO2, jeśli zostanie ono pozostawione w lesie i obumrze, wyemituje dokładnie taką samą ilość gazu cieplarnianego jak podczas jego spalania. . Innymi słowy, rozkład (zgnilizna) jest powolną formą utleniania, podczas gdy spalanie w piecu opalanym drewnem lub piecu jest szybkim utlenianiem, z ciepłem jako produktem ubocznym. Kiedy ropa naftowa, gaz i węgiel są spalane, zawarty w nich węgiel (który został wchłonięty z atmosfery przez rośliny miliony lat temu) jest utleniany do dwutlenku węgla (CO2), głównego gazu cieplarnianego (GHG). 

Jakim drewnem palić?

Przy wyborze drewna jako paliwa opałowego, warto postarać się, aby pochodziło ono ze sprawdzonego źródła. Zawartość wilgoci powinna klasować się pomiędzy 15 a 20%. Kawałki powinny mieć odpowiednią długość, która będzie o kilka cm krótsza od paleniska kominka. Stosując się do rad unikniemy uwalniania do atmosfery toksycznych związków. Pamiętaj, że tylko prawidłowe wybrane i spalone drzewo jest działaniem ekologicznym.

Zarówno przy wyborze drewna, jak i odpowiedniego wkładu kominkowego warto doradzić się specjalisty, który podpowie na co warto postawić. Zwróćmy uwagę, aby wkład kominkowy spełniał wszystkie aktualne normy. . 

Niezbędna edukacja

Wspomnieliśmy już, że drewno jest ekologiczne, wówczas gdy spalamy je w poprawny sposób. Pierwszą zasadą jest odpowiednio długie sezonowanie drewna, pozwalające wyeliminować z niego nadmiar wody. Świeżo ścięte drzewo składka się w połowie z wody, natomiast odpowiedni czas jest w stanie obniżyć tą wartość do 20%.

Proces spalania drewna powinien być rozpoczęty od góry. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie ułożenie drewna w kominku, warto robić to naprzemiennie: równolegle i prostopadle. Nie zapominaj o bieżącym przepływie powietrza, który ułatwia spalanie.

Wybór odpowiedniego kominka i pieca

Wiele osób prywatnych decyduje się na instalację wydajnego i ekologicznego kominka na drewno, aby ogrzać się zimą.

Kominki na drewno nowej generacji są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ umożliwiają ogrzewanie przy użyciu odnawialnego źródła energii o niskim śladzie węglowym. Kominek na drewno może być również używany do ogrzewania postojowego lub do odciążania istniejącego systemu grzewczego.

Producenci oferują szeroką gamę modeli kominków na drewno dostosowanych do wszystkich potrzeb i objętości grzewczych. Ważne jest, aby wybrać kominek, który jest dostosowany do wielkości objętości do podgrzania, aby piec na drewno działał optymalnie z utrzymującym się ogniem i ładnymi tańczącymi płomieniami. Niezależnie od tego, czy jest to klasyczna, czy współczesna, ta technika grzewcza umożliwia połączenie wydajności grzewczej, komfortu, ekologii i udogodnień wizualnych.